środa, 15 października 2014

W DAWNEJ DĄBROWIE

Dawno nie było tu nic zagłębiowskiego. A jeszcze dawniej chyba dąbrowskiego...

Dąbrowa jest dla mnie trudnym miastem. Brak mi zwłaszcza starówki, jak w miastach "mojej" ziemi chełmińskiej. Brak mi gotyku, lasku nad Wisłą od strony Rubinkowa, Buchtafortu, knajpy "U Damroki", toruńskiej "Od Nowy"... Większość pewnie otworzy usta ze zdziwienia, ze więcej tu atrakcji... przyrodniczych niż historycznych. Znaczy się te ostatnie są, ale dla mnie zbyt młoda to historia (jeśli nie liczyć rewelacji archeologicznych, ale to jednak nie to samo).

Chyba jednak w każde MIASTO można się zanurzyć. I nim zauroczyć. Znam takich nawet tutaj. I wcale się nie dziwię. Dla nich te kilka starych fotografii. Niektóre z nich z pewnością są znane, nie wiem, może nawet wszystkie. Niektóre, jak ta ostatnia, kiedyś szeroko omawiane na różnych miejscach. Ale może jeszcze nie wszyscy je widzieli. To Dąbrowa, której już nie ma...
 Stacja "Nadwiślańska" przy szerokotorowej kolei "Iwangrodzkiej".
 Rejon skrzyżowania ulic Kościuszki i Konopnickiej, obok dawnych zakładów Fitzner-Gamper.
Most na Czarnej Przemszy.
 Rozlewiska Czarnej Przemszy. Za mgłą widoczne charakterystyczne domy na Zielonej, a z lewej strony chyba kościół MBA i kopalnia "Paryż".
 Jeszcze jeden mostek na Czarnej Przemszy, tym razem w okolicach Marianek.
Skrzyżowanie Perla z Miejska (Chopina) + mur huty "Bankowej".
 Reden, krzyżówka w okolicach ulicy Reymonta.
Fragmencik tego samego, z jakże innej perspektywy.
 Tu nie wiem, bo podpis "ulica Miejska, w głębi kopalnia Paryż" został przekreślony i zastąpiony "dzielnica Smugi".
 Ulica Okrzei.
Też Okrzei.
 I znowu bardziej z bliska.
Z widokiem na dawną synagogę.


4 komentarze:

 1. "Tu nie wiem, bo podpis "ulica Miejska, w głębi kopalnia Paryż" został przekreślony i zastąpiony "dzielnica Smugi"."

  To skrzyżowanie dzisiejszych ulic Kopernika i Augustynika, widać tory biegnące na Staszic. Kopalnia w głębi to oczywiście Flora (widać charakterystyczny budynek elektrowni).

  OdpowiedzUsuń
 2. Proszę bardzo - zawsze do usług, jeśli chodzi o niesienie kaganka oświaty :)

  Kolejne zdjęcie - nr 4.
  "Rozlewiska Czarnej Przemszy. Za mgłą widoczne charakterystyczne domy na Zielonej, a z lewej strony chyba kościół MBA i kopalnia "Paryż". "

  Moim zdaniem to nie rozlewiska Przemszy, a zalanie spowodowane powodzią, widoczny mostek jest na Pogorii, a widoczna droga to dzisiejsza ulica Robotnicza. Obiekt widoczny z lewej - może to kościół w Łagiszy albo kop. Łagisza (myślałem o Marsie, ale on schowałby się za familokami). Zdjęcie robione z dzisiejszej ulicy Korzeniec.

  OdpowiedzUsuń