poniedziałek, 10 czerwca 2013

ODDAJĄC CZEŚĆ JEGO MAJESTATU

Idzie lato, dla niektórych wakacje, a więc dla odmiany coś wakacyjnego. Tym razem coś z półki Z Archiwum Polskiego Reggae. Wydana gdzieś w połowie lat 90 - w sumie można to policzyć, bo na 105 rocznicę urodzin Ras Tafari Mekonnena - broszura ku czci Króla Królów, Pana Panów, Zwycięskiego Lwa z Plemienia Judy cesarza ("Cesarz" Kapuścińskiego też o nim jest, to tak na marginesie) Haile Sellasie I. W tamtych czasach połowa polskiego reggae śpiewała o Haile Sellasie Aj i Dża Rastafaraj, gdzieś w tym klimacie powstało też to wydawnictwo. Nieco później nieco się zdziwiłem, kiedy w wywiadzie z jednym a aktywnych do dziś wykonawców reggae w Polsce - z młodszego niż moje pokolenia - przeczytałem,że on w tę całą historię wierzy. No cóż - to mnie właśnie niezmiernie zadziwia, że dziś coraz mniej ludzi wierzy w Boga, a coraz więcej we wróżki i różne takie. 


Autorem prezentowanej książeczki jest Jozue z Białej Podlaski (albo z Białej Podlaskiej:), jeden z I'n'I-owców. Imienia i nazwiska może nie będę podawał, bo nie wiem, czy życzyłby sobie. Zresztą od z górą 10 lat nie mamy już ze sobą kontaktu. Hej, Jozue - jak tu trafisz to daj znać.

To chyba jasne, ale żeby nie było wątpliwości - prezentuję tę broszurę podobnie jak kilka innych tego typu tylko ze względów archiwalnych. Być może niewiele zachowało się ich do te pory, a stanowią element krajobrazu polskiego rastamaństwa lat 90 ubiegłego wieku. A to także jest historia.

Cała książeczkę można przeczytać (znaczy się - ściągnąć) TUTAJ.

2 komentarze:

  1. Witaj Jarku
    Mam małą techniczną uwagę.Strona nr 12 jest chyba źle zeskanowana lub tak to zostało wydrukowane w oryginale.Możesz to sprawdzić?

    OdpowiedzUsuń