wtorek, 22 października 2013

KSIĘGARNIA

Od tego momentu, jeśli będę pisał o książkach o Zagłębiu (głównie, rzecz jasna, historycznych) post będzie miał tytuł KSIĘGARNIA. Nie zawsze będą to recenzje, bo w końcu nie mam siły wszystkiego przeczytać, ale przynajmniej będę informował o nowościach z księgarskiej półki.

Teraz trzy pozycje:
1. Dariusz Rozmus, Nocny łowca

Kolejny tom z serii opracowań tzw. skarbu hutnika - ponad tysiąca srebrnych monet z połowy XII wieku odkrytych przez Darka kilka lat temu w Dąbrowie Górniczej - Łośniu. każdy kolejny tom opisuje inny aspekt zagadnienia, zwłaszcza jeśli chodzi o przedstawienia ikonograficzne. Tym razem mowa jest o scenach myśliwskich, jakie można zobaczyć na monetach. Książka wydana jest w niewielkim nakładzie, dostępna jeszcze na stronie wydawcy (Księgarnia Akademicka) oraz w "Sztygarce".


2. Lech Mastalski, Częstochowsy podchorążowie
3. Lech Mastalski, 7 Dywizja Piechoty w latach 1918-1939

Obie pozycje omawiam razem, bo są ze sobą - nawet pod względem szaty graficznej - ściśle powiązane. Choć pozornie dotyczą spraw częstochowskich (wszak 7 DP wystawiona była niemal na odstrzał w okolicach Częstochowy we wrześniu 1939) to jednak sporo jest w nich mowy o Zagłebiu, a poszukiwania i lekturę w tym względzie ułatwiają załączone indeksy. Wszak formowany zaraz po I wojnie światowej 11 pułk piechoty (najpierw w składzie 7, a później 23 DP) powstał w Będzinie i Dąbrowie Górniczej, stąd też pochodzili jego pierwsi żołnierze. Z Zagłębia pochodziło także wielu przyszłych podchorążych, których ścisłe biogramy można znaleźć na kartach pierwszej z książek.
Książki są raczej mało dostępne, wydane w niemal bibliofilskich nakładach - można je kupić jedynie u autora, wydawcy (7 DP wydał Instytut Tarnogórski) oraz TUTAJ. Warto przynajmniej wiedzieć o ich istnieniu.


(fot. ze strony www.czkk.pl)

1 komentarz: