czwartek, 30 stycznia 2014

ZAMEK LIPOWIEC

Zamek zwie się Lipowiec, ale znajdziecie go w Babicach, nieopodal Olkusza, Chrzanowa (moja babiczka pohazi z Chrzanowa…) i Oświęcimia. W „Leksykonie zamków w Polsce” zaszczytne pierwsze miejsce, choć to zasługa alfabetu. Nawiasem mówiąc – taki  sam status, tyle że w województwie śląskim, miał i cały czas ma Zamek w Będzinie.

Historię ma ciekawą, ale wszystko co najważniejsze można znaleźć w sieci, szczegóły w paru publikacjach książkowych. Na kilka rzeczy warto jednak zwrócić uwagę, na przykład na pierwsze w Polsce działobitnie umieszczone na wyższej kondygnacji (w średniowiecznej wieży okrągłej). Zamek, który w swoich dziejach należał do Biskupstwa Krakowskiego i stanowił siedzibę klucza dóbr, sprawował też funkcję biskupiego więzienia, można dziś zwiedzać. Dość dobrze zachowały się wszystkie partie murów zamku górnego, gorzej z zamkiem dolnym, gdzie mamy do czynienia głównie z zarysem muru obwodowego. Nie zachowała się architektura drewniana, w tym żaden dach.
Ale od czego jest wyobraźnia połączona z pasją i tak właśnie wykorzystanym czasem.

Autorem widocznej na zdjęciach rekonstrukcji zamku Lipowiec w Babicach jest Jurek Sraga (do trzech razy sztuka:), od którego przed laty – jeszcze jako historyk w Muzeum w Będzinie – pozyskałem rekonstrukcję zamku w Będzinie, która znajduje się do dziś na ekspozycji stałej na zamku. Oba modele Jurek wykonał w swoim niewielkim mieszkaniu, co skutkowało pewnymi trudnościami z wyniesieniem makiet z pokoju. Za każdym razem kończyło się to delikatnym usunięciem któregoś z wystających elementów: bądź wieży okrągłej, bądź całej części modelu. Mam nadzieję, że przy trzeciej makiecie Jurek pomyśli o tym już na etapie projektowania.

Nic to. Wziąłem do pracy aparat Dominiki i korzystając z moich nieumiejętności w tym zakresie strzeliłem kilka fotek. Oto garść z nich.

2 komentarze: